מפגשי זום מל״מ

מפגש בנושא דוקטרינת הריגול של רוסיה – מהתקופה המלוכנית ועד פוטין

הערב כ-1000 איש צפו בהרצאתו של ד"ר יעקב פלקוב, מומחה להיסטוריה של המודיעין במזרח אירופה, חוקר בכיר במשרד הביטחון בעבר, בנושא דוקטרינת הריגול של רוסיה – מהתקופה המלוכנית ועד פוטין.

פלקוב סקר וניתח אתתפישת הביטחון הלאומי ברוסיה ואת מקומו של המודיעין במאתיים השנים האחרונות, כולל בהקשר למערכה באוקראינה. בבסיסה עומדת תסמונת האי שמאיימים עליו איומים אסטרטגים קיומיים. שמירה על הישרדותו ובטחונו מחייבת: הנהגה חזקה; שמירה על בטחון גבולותיה ושלמותה הטריטוריאלית; והבטחת ריבונותה ללא פשרות (ללא זליגה של מעורבות זרה כלשהי לתוך מרחביה). 

איך עושים זאת במימד האסטרטגי? יצירת חגורת ביטחון, הרחבת שטחי השפעה ומדינות לווין, ויצירת חגורת השפעה בשטחים מרוחקים יותר. התפישה מיושמת ע"י מענה מערכתי לאתגר מערכתי: שילוב בין מודיעין מסכל וריגול נגדי, מבצעי השפעה, איסוף באמצעים טכנולוגיים, איסוף באמצעים יומינטיים (קציני מודיעין וסוכנים), כוחות מיוחדים ומערך מודיעין השדה, מודיעין חוץ למען: זיהוי/מניעה/סיכול של איומי חוץ, חיזוק הכושר הטכנולוגי של רוסיה, וקידום מבצעי השפעה, חתרנות וחבלה פיזית במדינות יריבות, שותפים זרים, סניפים/שלוחות הארגונים ברחבי רוסיה ובעולם.

פלקוב המשיך ותאר את פעילותו של מערך המודיעין בתקופה הסובייטית, תוך פירוט הגורמים שהגבילו והחלישו את פעילותו (בין השאר: פיגור טכנולוגי רוסי כללי ביחס למערב, תחרות על תקציבים מול הצבא, דבקות בתפיסת העליונות של יומינט, יריבות מתמדת בין גופי הקהילה, קצר בתקשורת בין הקהילה לקברניטים ומחקר מודיעיני נחות).

פוטין - לראשונה בהיסטוריה הרוסית עומד בראשה מנהיג יוצא הקהילה, בעל ניסיון מעשי הן בפעילות יומינטית בחו"ל והן בניהול של ארגון ביטחוני-מודיעיני גדול (שירות הביטחון - FSB))  שספג את תפישת עולמה, טיפח אותה ופעל למימושה. פוטין אף הפך את בכיריה לאליטה השלטת. אולם, בשנים האחרונות פוטין נסמך יותר על עצמו מאשר על דיווחי מודיעין. הוא אימץ את תפישת המלחמה החשאית הגלובלית הנצחית. הוא חולל תמורות רבות במישור הארגוני, הטכנולוגי (סייבר), היומינט, והמבצעים המיוחדים. פלקוב סקר את הגורמים המגבילים את יכולותיו של המודיעין הרוסי בסביבה המקומית (בין השאר, איטיות בפיתוח יכולות טכנולוגיות מול יומינט, פערים ביכולת מודיעין השדה והנגשתו לכוחות הלוחמים, קצרים בתקשורת מול קברניטים וסילוף מידע בהתאם לציפיות שלהם), ובסביבה האסטרטגית (כולל פיגור טכנולוגי ונחיתות מול סין שצמחה כמתחרה).
בסיכום דבריו, התייחס פלקוב למערכה באוקראינה. לדבריו מוקדם לסכם, אולם מאחורי אי ההצלחה של צבא רוסיה להשיג הישגים משמעותיים עד כה מהדהד גם כישלון של גופי המודיעין. אבל, בל נשכח - רוסיה עודנה מעצמה שאסור לזלזל ביכולותיה. יכולותיה בתחום המודיעיני עולות על אלה של ישראל, ומכך נגזרת עדיין יכולתה הגבוהה להזיק לאינטרסים הישראליים בתחומים רבים. סיכמו יו"ר המל"מ אלוף (במיל') אהרון זאבי פרקש והמנכ"ל תא"ל (במיל') דודו צור. לאלה שהחמיצו מומלץ מאד להיכנס
מפגש שכלל הרצאתו של עו"ד אורי סלונים "על מצוות פדיון שבויים ונעדרים

לאור הסמיכות ליום  ז' באדר, שעל פי המסורת היהודית הוא יום פטירת משה רבנו שמקום קבורתו אינו ידוע, ונקבע כיום הזיכרון לחללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע, הקדיש המל"מ את מפגש הזום השבועי זום מל"מ  בשיתוף מ.ת.ג (13 במרץ 2022) להרצאתו של עו"ד אורי סלונים "על מצוות פדיון שבויים ונעדרים. סייגיה וקשייה".

סלונים, שהיה עורך דין פלילי, חבר בוועדות חקירה ממלכתיות, הקדיש את עיקר חייו לטיפול בנושא השבויים והנעדרים ועסק בנושא בהתנדבות עשרות שנים כיועץ שרי הביטחון לענייני שבויים ונעדרים. ספרו "בשליחות הלב: מאולמות המשפט לעולמות השבויים והנעדרים" יצא לאור ב-2019 ולאחרונה תורגם גם בשפות נוספות.בשידור בזום השתתפו מאות צופים, חברי המל"מ ואנשי מ.ת.ג בהם יו"ר המל"מ אלוף (במיל') אהרון זאבי פרקש ומנכ"ל המל"מ תא"ל (במיל') דודו צור.

במהלך ההרצאה הציג סלונים מספר פרשיות בנושא שבויים ונעדרים בהן עסק באופן בלתי נלאה. מהתובנות הבולטות שעלו מדבריו נציין במיוחד את השליחות של איתור הנעדרים ושחרור השבויים וקיום קשר הדוק וחשוב עם המשפחות הנתונות במצוקה קשה לנוכח אי הודאות והדאגה לגורל יקיריהן. סלונים הדגיש כי יש לעשות הכל כדי להשיב את הנעדרים והשבויים, ועד שאין ודאות מוחלטת לגבי גורלם אין לחדול מהמאמצים הללו, יהא אשר יהא מחירם.


מפגש זום מל״מ 12.09.20
הרצאתו של  תא"ל מיל' אשר סדן : 'מלחמת יום הכיפורים – "הצופה על עמק הבכא"- סיפורו האישי של קצין מודיעין בקו הראשון ברמת הגולן'.
מנחה: יוכי ארליך
מפגש זום מל״מ 18.10.20

המודיעין ומלחמת יום הכיפורים: אירוע מקוון של המרכז למורשת המודיעין

פתיחת יום העיון:
יו"ר המל"מ ד"ר צבי שטאובר - דברי ברכה
פרופ' דן שיפטן, אוניברסיטת חיפה - מלחמת יום הכיפורים - ההיבט האסטרטגי
מנחה: יוכי ארליך
מפגש זום מל״מ 19.10.20 מושב ראשון

המודיעין במלחמת יום הכיפורים: המלחמה ההיא – 47 שנה אחרי

מנכ"ל המל"מ תא"ל (מיל') דודו צור - דברי פתיחה
שבתי שביט, בעבר ראש המוסד
תא"ל (מיל') ראובן ירדור, בעבר מפקד 8200
תא"ל דרור שלום, עד לאחרונה רח"ט מחקר באמ"ן
מנחה: יוכי ארליךמפגש זום מל״מ 19.10.20 מושב שני

המודיעין במלחמת יום הכיפורים - ההיבטים האופרטיביים: פיקודים זרועות

אל"מ (מיל') חגי מן - בעבר קמ"ן פיקוד צפון
אל"מ (מיל') יהודה פורת - בעבר ראש ענף המחקר במודיעין חיל האוויר
אל"מ (מיל') שלמה גואטה – בעבר ראש מחלקת מחקר במודיעין חיל הים
מנחה: יוכי ארליך
מפגש זום מל״מ 19.10.20 מושב שלישי

המודיעין במלחמת יום הכיפורים: הדרג הטקטי- קמ"נים במלחמה - פרספקטיבה אישית ומקצועית

אל"מ (מיל') משה צוריך קמ"ן חטיבה 188 "ברק" במלחמה
אל"מ (מיל') אריה מורג (צ'אצ') קמ"ן חטמ"ר 275 (צפון סיני והתעלה) במלחמה
אל"מ (מיל') נעם שפירא קב"ר מרחבי דרום בסיס 8200 "בבל" במלחמה
סא"ל (מיל') ליאת לוי, על הנחלת לקחי המודיעין במלחמת יום הכיפורים לקציני המודיעין באמ"ן בימינו. בעבר מפקדת קורס קמ"נים וראש זירה בחטיבת המחקר באמ"ן.
מנחה: יוכי ארליך
מפגש זום מל״מ 25.10.20 

המודיעין במלחמת יום הכיפורים - מצפון ומדרום נפתחה הרעה.   

בתוכנית: תא"ל (מיל') דודו צור מנכ"ל המלמ דברי פתיחה
תא"ל (מיל') ד"ר דני אשר - על תוכנית המלחמה המצרית
אל"מ (מיל') פסח מלובני - המלחמה בחזית הסורית
ד"ר אודי ערן - הכישלון המודיעיני האמריקני בהערכת מתקפת הפתע המצרית-סורית.
מנחה: יוכי ארליךמפגש זום מל״מ 08.11.20 

אירוע לציון 25 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל

בתוכנית: 
יעקב פרי, בעבר ראש השב"כ  (1988 -1995).              
"יצחק רבין – איש חזון וחייל בצבא השלום"  
מנחה: יוכי ארליך


מפגש 'זומלמ' 29.11.2020

משטר המים, הנילוס ועתיד המזרח התיכון "מגמות במאזן המים באזורנו"      

מרצה: פרופסור (אמריטוס) פנחס אלפרט           
"הסכר האתיופי – רנסנס של הנילוס?"              
מרצה:   פרופסור (אמריטוס) חגי ארליך  
מנחה: תא"ל מיל' דודו צור


  מפגש "זומלמ"  24.11.2020  

האם אתיופיה מתפרקת?  

מרצה : פרופסור( אמריטוס) חגי ארליך,
מנחה:  תא"ל מיל' דודו צור רעל האינטרנט- מונא וצ'אט – רצח אופיר  רחום ז"ל.  

מרצה:  עמי מורן 
מנחה: יוכי ארליךנ