אישים במודיעין

צבי זמיר

1974-1968
צבי זמיר (‏ז´רז´בסקי‏), ראש המוסד הרביעי, נולד בפולין בשנת 1925. ובאותה שנה עלה ארצה עם משפחתו. כיהן בתפקיד ראש המוסד​ ​בשנים 1974-1968. זמיר שירת בפלמ"ח ולחם במלחמת העצמאות כמג"ד. בוגר קורס קצינים בכירים באנגליה (1953) ובעל תואר ראשון  במדעי הרוח מהאוניברסיטה העברית בירושלים (1957). בין שאר תפקידיו בצה"ל, היה מח"ט חטיבת "גבעתי", מפקד בית הספר לחי"ר ומח"ט במבצע קדש. בהמשך היה ראש מה"ד בדרגת אלוף ואח"כ אלוף פיקוד הדרום. ‏מ‏-1966 היה נספח צה"ל באנגליה ובמדינות סקנדינביה.

ב-1968 מונה על ידי ראש הממשלה לוי אשכול לתפקיד ראש המוסד ומילא תפקיד זה עד שנת 1974. בשנים אלו גברו פעולות הטרור של ארגונים פלסטיניים נגד יעדים ישראליים ויהודיים בחו"ל. איום ביטחוני חדש זה חייב התמודדות של המוסד עמו, הן בהיבט איסוף המידע והן בהיבט ‏הסיכול‏. מדובר באירועי טרור רבים, בהם חטיפת מטוס אל על לאלג´יריה (יולי 1968), ירי של טרוריסטים יפנים בשדה התעופה בלוד, אירוע שבו נרצחו 27 איש ונפצעו 74 (מאי 1972), רצח 11 ספורטאי ישראל באולימפיאדת מינכן על ידי ארגון "ספטמבר השחור" (ספטמבר 1972), פציעת עובד בשגרירות ישראל בבריסל (ספטמבר 1972), רצח יועץ כלכלי בשגרירות ישראל בלונדון (ספטמבר 1972), שיגור מעטפות נפץ מאמסטרדם לישראל (ספטמבר 1972), חטיפת מטוסים (למשל חטיפת מטוס סבנה הבלגי בדרכו לתל אביב במאי 1972), ניסיון, שסוכל, להפיל מטוס ישראלי באמצעות טילי כתף מסוג "‏סטרלה‏" ברומא (ספטמבר 1973) ועוד. ‏ריבוי הפיגועים במהלך 1972 ובכלל, הוביל ‏לסדרה של מבצעים  נגד ראשי מנגנוני הפיגועים ולהידוק שיתוף‏ הפעולה בין המוסד לצה"ל בלחימה בטרור. מבצע "אביב נעורים" בביירות (אפריל 1973) הוא דוגמה לשיתוף פעולה כזה. המוסד הוא שסיפק את המידע שאפשר את קיומו של אחד המבצעים הנועזים והמפורסמים של מדינת ישראל על אדמת אויב, מבצע שבמהלכו חוסלו בכירים מארגון "ספטמבר השחור" בלבנון.

צבי זמיר כיהן כראש המוסד גם בזמן מלחמת יום הכיפורים. "ועדת ‏אגרנט‏", ועדת החקירה הממלכתית שהוקמה אחרי המלחמה ותפקידה היה לחקור את ההתנהלות לקראת המלחמה ובימיה הראשונים, חלקה שבחים למוסד על המידע המתריע שסיפק לפני המלחמה. גם בתקופתו של צבי זמיר עסק המוסד בהצלת יהודים מארצות מצוקה. ‏לאחר פרישתו מן המוסד כיהן ​זמיר כמנכ"ל "סולל בונה" וכיו"ר בתי הזיקוק. הוא עסק בפעילות ציבורית ​והיה, בין היתר, ​חבר ב"ועדת שמגר" לבדיקת רצח ראש הממשלה רבין ויו"ר המועצה הציבורית של תיאטרון "גשר" וחבר ההנהלה שלו.

צבי זמיר חופי ואדמוני
בתמונה: צבי זמיר, חופי ואדמוני


מימין לשמאל: האלוף צביקה זמיר - ראש המוסד החדש, ראש הממשלה לוי אשכול, ראש המוסד היוצא האלוף מאיר עמית, שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר - רב אלוף משה דיין, השר שמשון שפירא והשר פנחס ספיר.

צבי זמיר ואהרון יריב
1970: מימין האלוף צביקה זמיר (לימים ראש המוסד), עם ראש אמ"ן האלוף אהרון יריב.

חזרה