אישים במודיעין

נחום אדמוני

1989-1982
נחום אדמוני, ראש המוסד השישי, נולד בירושלים בשנת 1929. כיהן בתפקיד ראש המוסד בשנים 1989-1982. בוגר יחסים בינלאומיים באוניברסיטת "ברקלי " בקליפורניה שם למד לאחר שחרורו מצה"ל בשנת 1950 . ‏אדמוני ‏התגייס ל"הגנה" בשנת 1946 והיה מהבולטים בחברי סניף הש"י (שירות הידיעות של ההגנה) בירושלים. מאוחר יותר התגייס למחנה הכנה לפלמ"ח והמשיך את שירותו בש"י. עם קום המדינה שירת בחיל המודיעין.​עם סיום לימודיו בשנת 1954 הצטרף למוסד ומילא תפקידי פיקוד בכירים במטה ובחו"ל וביניהם נציג המוסד במזרח אפריקה, ראש האגף לקשרי חוץ, ראש אגף המטה,  סגן ראש המוסד ואחר כך משנה לראש המוסד יצחק חופי.
ב-1982 מינה אותו ראש הממשלה מנחם בגין לראש המוסד, בהמלצתו של יצחק חופי, והוא היה לראש המוסד הראשון אשר צמח בארגון. אדמוני כיהן בתפקיד ראש המוסד בתקופת כהונתם של שלושה ראשי ממשלה: מנחם בגין, יצחק שמיר ‏ושמעון פרס.

אדמוני החל בתפקידו כראש מוסד בעיצומו של "מבצע שלום הגליל" (מלחמת לבנון הראשונה) ובשעה שצה"ל שלט בחלקים נרחבים של לבנון. בתקופה זו המשיך המוסד להפעיל את קשריו ואת מקורותיו בלבנון כדי להשיג את מרב המידע על זירת הלחימה. ‏בתקופתו של אדמוני התבצע עיקרו של "מבצע משה" להעלאתה של יהדות אתיופיה לישראל. בתקופתו גם נמשכה פעילות המוסד, לסיכול התחמשותה של עיראק בנשק בלתי קונבנציונאלי, הן בתחום המודיעיני והן בתחום המבצעי. אדמוני ריכז מאבק זה עוד בהיותו המשנה לראש המוסד. בתקופתו לכד המוסד את "מרגל האטום" מרדכי ואנונו והביאו לדין בישראל. ‏נחום אדמוני דחף להרחבתם של קשרי המודיעין עם ירדן ול​העמקתם. בתקופתו קשר המוסד קשרים חשאיים עם מדינות נוספות, שלא היו להן יחסים רשמיים עם ישראל.‏
אדמוני סיים את כהונתו ב-1989 והתמנה למנכ"ל חברת "מקורות". מאז פרישתו ​כיהן כדירקטור בכמה חברות ו​כנשיא אגודת ‏הגמלאים‏ של המוסד.

אדמוני מאופר
 נחום אדמוני, ראש המוסד לשעבר, מאופר לקראת יציאתו לחו"ל.

חזרה