אישים במודיעין

אלוף מאיר עמית ז״ל

1963-1962
ראש אמ"ן מ-1962 עד 1963. לפני כן ראש אג"ם (אגף מבצעים) ואלוף פיקוד הדרום והמרכז. לאחר מכן ראש ´המוסד´ (כמה חודשים היה גם ראש ´המוסד´ וגם ראש אמ"ן), חבר כנסת, שר התחבורה ובתפקידי ניהול בכירים במשק. מייסד המל"מ (המרכז למורשת המודיעין) והיו"ר הראשון (2005-1983).

ראש ´המוסד´ מ-1963 (בשנה זו שימש גם כראש אמ"ן) עד 1968. לאחר שסיים את תפקידו במוסד היה  חבר כנסת, שר התחבורה ומילא תפקידי ניהול בכירים במשק. מייסד המל"מ ונשיאו כיום.

קרא עוד על מאיר עמית>

בבת עינו של מאיר עמית בעשרים השנים האחרונות היא המרכז למורשת המודיעין שהוא עמד בראשו. וכך הוא מספר: "בראשית שירותי הצבאי, במשך שנים רבות, הייתי בחי"ר, בגולני, במגוון כל התפקידים. לאחר שיצאתי ללמוד בארה"ב, החזיר אותי צ´רה, שהיה הרמטכ"ל, ומינה אותי לראש אמ"ן. לאחר חמישה עשר חודשים קרא לי בן גוריון ומינה אותי לראש המוסד. ראיתי את עצמי במשך השנים האלה כאיש של קהילת המודיעין. לאחר שפרשתי ב-1981 מן הפוליטיקה עלה רעיון להקים אנדרטה לזכר חללי קהילת המודיעין, ביזמת ההורים. העליתי הצעה לעשות משהו אחר: אתר חי, שבו תועבר מורשת המודיעין לדורות הבאים. מה יש במרכז למורשת המודיעין? לב העניין הוא מבוך שעליו חקוקים שמות הנופלים במילוי תפקידם.

המבוך מחולק לחצרות באופן כרונולוגי. לידו יש ´אוהל שם´, ובו תיקים על כל נופל. כל החומר ממוחשב. ושם יש גם חדר ´יזכור´ שבו אפשר לראות במשך 10 דקות שקופיות על הנופלים באותו יום עם רקע קולי.
בחדר נוסף יש רשימה של גמלאי קהילת המודיעין שהלכו לעולמם. נוסף לכך יש כאן אמפיתאטרון לאירועים ואודיטוריום שבו נערכות שלוש פעילויות ביום.
את האתר הזה עוברים כ-120,000 מבקרים לשנה. כמו כן הקמנו מרכז בינלאומי ממוחשב למודיעין ולטרור.
אני רואה ארבעה יעדים למרכז מורשת המודיעין: הצבת יד לחברים שנפלו באחת מארבע הזרועות המרכיבות את קהילת המודיעין, חינוך דורות צעירים על מורשת הנופלים תוך שימת דגש על קיומו של אתר ´חי´, ניצול סיפורי המופת של קהילת המודיעין ל´שטיפת מוח´ ציונית לבני נוער המתוודעים בביקוריהם במקום לעלילות המודיעין, ולבסוף - בניית משפחה תומכת גדולה, בארץ ובחו"ל, אשר נאמנותה למל"מ אפשרה את פיתוחו, את הרחבתו ואת התוויית אופיו המיוחד של אתר ההנצחה הזה." 

בקרו גם באתר משטרת נהלל ההיסטורית למורשת הנוטר והשוטר העברי ומרכז המבקרים ע"ש האלוף מאית עמית


חזרה