אברהם גביש ז"ל

בן רחל ודוד נפל ביום ט"ז בניסן תשס"ב 28/03/2002
בן איטה רחל ודוד ישראל הלוי, נולד בירושלים ביום כ"ד באב תשל"ו (19.8.1976), אח בכור לאסף, לאה, צופיה, אביגדור, ישורון ומנשה.
שנים מספר התגוררה המשפחה ברובע היהודי שבעיר העתיקה בירושלים, אחר-כך קבעה את מושבה ביישוב קדומים, ראשון היישובים בשומרון, ולאחר-מכן עברה ליישוב אלון מורה. אברהם למד בבית-הספר היסודי ´נחלת צבי´ באלון מורה והמשיך בישיבת השומרון בקרני שומרון.

הוא סיים את לימודיו בהצטיינות. במשך כל תקופת הלימודים היה אברהם מוקף תמיד חברים רבים וידע לקשור קשרי חברות עם כל אחד מהם.
הוא היה חבר בתנועת-הנוער הדתית-לאומית ´בני עקיבא´, תחילה כחניך ואחר-כך כמדריך, וריכז פעילויות חברתיות לנוער במחוז השומרון.
אברהם עסק רבות בפעילות גופנית - ריצה, כושר ותרגילי כוח, כי האמין מאוד בקשר שבין גוף לנפש. כן אהב מאוד מוזיקה והצטער על כך שבילדותו לא נתאפשר לו ללמוד נגינה. הוא שאף לעסוק בפעילות ציבורית למען הזולת והחברה.
לאחר סיום הלימודים בישיבה התיכונית ולאחר התלבטות קשה לגבי המשך דרכו, החליט אברהם כי עליו ´להתמלא´ מבחינה רוחנית ודתית לפני הגיוס לצבא ויצא ללמוד שנה בישיבת ההסדר במעלות.

אברהם התגייס לצה"ל ביולי 1995, לאחר שעבר בהצלחה סדרת גיבוש לסיירת מטכ"ל. עם סיום הטירונות הצטרף עם חבריו לצוות ניר ואיתם עבר את המסלול המיוחד ליחידה. הוא נחשב לחייל מצטיין, מקצועי, חבר טוב לכל הסובבים אותו ובעל כושר מנהיגות גבוה.

חבריו לצוות כתבו: "בסיומו של שבוע אימונים של הצוות, טיפסנו באור ראשון על הר כביר. טיפסנו לאט מכיוון נחל תרצה ובבוקר הגענו לפסגה, אל קבר השייח´... על הר זה טוו רגליך את הערכים והשורשים שבהם חונכת וגדלת.
בסיום המסע התארחנו בביתך לארוחת בוקר, שבה הכרנו לראשונה את משפחתך, את הוריך דוד ורחל ואת אחיך ואחיותיך. למדנו להכיר מהיכן צמחת ומאיפה ירשת תכונות של מנהיג, מפקד, והחשוב ביותר חבר. חבר אמיתי... שקול ואחראי ודואג תמיד שייעשה הדבר הנכון, לא הדבר הנוח.
מלא אמביציה שנבעה מתוך אמונה גדולה. אמונה גדולה במה שאתה עושה בצבא, באורח חייך, בארץ- ישראל. אמונה דתית גדולה שאנו, הצוות החילוני, השקפנו עליה מן הצד ולא תמיד הבנו. ואתה, בסבלנות וסובלנות מדהימה וחוש הומור נדיר באיכותו היית מסביר, מספר, משתף ודואג שמא חס ושלום תכביד עלינו או תכפה עלינו דבר-מה."

לאחר שסיים אברהם בהצלחה את המסלול המפרך יצא לקורס קצינים וחזר כקצין, ולפיקודו נמסר צוות חדש. אברהם הוביל את צוותו באופן איכותי, תוך הפגנת מקצועיות רבה ודאגה לחייליו.
לקראת סיום תפקידו פיקד על חייליו בביצוע משימה מורכבת שהם התכוננו לה תקופה ארוכה. עם תום שירות החובה הצטרף אברהם לשורות צבא הקבע. במהלך שירותו נשא אברהם את נעמה חברתו מילדות לאישה והזוג קבע את מגוריו בקדומים. אברהם היה בעל מקסים, אוהב ומפנק ולא היה קץ לאושרו כאשר חבק עם נעמה את בתם הבכורה דריה. כאשר השתחרר צוותו משירות החובה, יצא אברהם תחילה ל´מילוי מצברים´ בישיבה ביישוב עלי ואחר-כך, כחלק מתוכנית השירות שלו, התחיל ללמוד כלכלה ומחשבים באוניברסיטת בר אילן.
גם כאן שילב את הלימודים באוניברסיטה עם לימודי תורה בישיבה בבר אילן. עם סיום הלימודים התעתד אברהם לחזור לסיירת מטכ"ל. הוא היה מושלם בכל תחום שעסק בו - כבן, כבעל, כאב, כאח, כמפקד, כחבר וכסטודנט. כל מי שהכירו התרשם מחברות אמת שנהג עם כל אדם, משמחת החיים שלו, מן האמונה בערכים והדבקות בהם ומהשלימות בביצוע כל משימה שנטל על עצמו. את חג הפסח תשס"ב חגג אברהם עם משפחתו בבית הוריו באלון מורה.

במוצאי החג, ביום ט"ז בניסן תשס"ב (28.3.2002), חדר מחבל ליישוב, פרץ לבית המשפחה ופתח בירי לכל עבר. אברהם נפצע מן הירי. הוא ניסה להגיע אל נשקו ולהגן על בני משפחתו.
בשעה שאחז בנשק, תקף המחבל בשנית ואברהם נהרג. בפיגוע נהרגו גם סבו, יצחק, והוריו, רחל ודוד. לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-סרן.

בדברי ההספד שנשא, אמר מפקד היחידה: "...כחייל ב´צוות ניר´ התבלטת כלוחם טוב עם תכונות פיקודיות רבות ועם כוח רצון אינסופי. בסיום המסלול נבחרת לצאת לקורס קצינים ולפקד על צוות משלך. היית מפקד צוות אחראי מאוד, יוזם ודואג מאוד לחייליו."בכיתוב האישי שבחרה המשפחה לחקוק על המצבה נכתב: "...בהר מרום ישראל אשתלנו ונשא ענף ועשה פרי והיה לארז אדי"ר".

בני המשפחה הקימו אתר אינטרנט לזכרו של אברהם.
כתובת האתר: www.gal-ed.co.il/gavish 

אברהם נפל ביום ט"ז בניסן תשס"ב, 28 במרץ 2002. בן 26 היה במותו. השאיר אחריו אישה, בת, ארבעה אחים ושתי אחיות.הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין באלון מורה, לצד הוריו וסבו.
יהי זכרו ברוך

לזכרו של אברהם גביש