אילן וינד ז"ל

בן טובה וטיבור נפל ביום ט' באלול תשכ"ט 23/08/1969
בן טובה וטיבור. נולד ביום ב´ באדר תש"ז (22.2.1947) בברטיסלבה שבצ´כוסלובקיה ועלה עם משפחתו ארצה בשנת 1949.

אילן היה ילד טוב לב ונוח, ממושמע וחברותי וכך נשאר כל ימיו. הוא למד בבית הספר היסודי "הנתיבים" שבקרית חיים.
הוא היה ספורטאי ופעל בשירות "הפועל" שם ובתנועת "מכבי הצעיר" ואף עבר קורס מדריכים.
הוא היה שחיין טוב וזכה בתעודות בתחרויות. הוא היה קורא נלהב ובייחוד אהב ספרות יפה ושירה ובעזבונו נמצאו כמה וכמה שירים קצרים.
שנים נהג לנגן באקורדיון והופיע בהצגות בית הספר. הוא השתתף בטיולים ברגל ובמסעות למרחקים על גבי אופנועים.
אילן אהב את הארץ בכל לבו ואף כשהיה בצבא היה יוצא לסיורים ולמסעות למקומות שונים והיה מתלהב למראה הנוף היפה. היו לו הרבה חברים לעט בארצות שונות שניהל אתם חליפת מכתבים מסועפת. מטבעו אהב לעזור לאנשים. הוא המשיך את לימודיו בבית הספר התיכון בקרית חיים והתחבב על כל חבריו ומוריו.  

אילן גוייס לצה"ל בפברואר 1965, סיים את הטירונות כחניך מצטיין ואף עבר בהצלחה קורס מ"כים. אז נשלח להיות מש"ק מודיעין בחטיבה. משם נשלח לקורס קצינים, וסיים גם אותו בהצטיינות. אחרי כן נשאר בבסיס ההדרכה. כשהסתיימה תקופת שירותו הסדיר החליט להצטרף לשירות קבע, בתנאי שיועבר ליחידה קרבית. הוא לא שכח אף לרגע את בני משפחתו והיה מצלצל אליהם תכופות מתוך דאגה לשלומם. כך נהג גם לגבי קרוביו, אף שהיה נוסע לראותם ולהיות אתם. הוא מילא את תפקידו באמונה ובהצלחה עד כדי כך שנשלח לקורס מפקדי פלוגה לפני רבים מבני מחזורו. בזכותו הייתה האוירה ביחידת המודיעין נפלאה. בזמנים רגועים היה נוהג להתיישב עם כל החבר´ה, לצחוק אתם ולספר חוויות. יש שהיו קוראים ספרי שירה, מנתחים קטע ספרותי ומעבירים אותו תחת שבט ביקורת. ביום ט´ באלול תשכ"ט (23.8.1969), נפל סגן אילן בעת מילוי תפקידו. הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בחיפה. 

קצין המודיעין הפיקודי כתב עליו: "למען האמת היו לנו פקפוקים לגבי התאמתו של אילן לתפקיד לפני שקיבלהו, עקב היותו צעיר יחסית וחסר נסיון עצמאי מספיק; אולם בתקופה שבה הספיק למלא את התפקיד הוכיח שאינו צעיר מדי לשאת בנטל האחריות  ולמלא המשימות כדרוש. אילן הוכיח שכאשר יש רצון ויזמה ניתן גם להתגבר על קשיים. הוא מצא זמן להיות בכל מקום שנוכחותו הייתה חשובה, ובמקביל לכך לטפל בבעיות השוטפות. אילן הוכיח שהעתיד עוד לפניו - אך למרבה הצער נפל בטרם הגיע לפסגה".

משפחתו קיבלה מכתב תנחומים ממפקד חטיבתו, שבו כתב: "לא בקרב נפל, לא במקום שם תהילת גיבורים, אלא תוך עבודתו המפרכת בחיי יום של חישול הכוח ועמידת צה"ל במערכה להגנה על חירות ישראל בארצו החופשית. הוא היה קצין מסור ונאמן, חבר טוב וממושמע, דוגמא של חייל מחטיבה אפורה - חייל גאה ונמרץ. אנו, חיילי החטיבה, נלחמים מלחמת יומיום, לילה לילה, בגשמים עזים ובשרב, בהרים ובעמקים ועומדים על משמר הגבולות וישובי ישראל ומשיבים מלחמה שערה בכל עת שהאויב מתנכל לנו ולחיינו. כאלה אנחנו וכזה היה אילן - אחד הטובים שבינינו. לא לשווא נפל ולא לחינם נשפך הדם. אנו יודעים שיש לשלם קרבנות על מזבח חישול הכוח, הרתעת האויב והכוננות ליום פקודה. איש לא נרתע, איש לא מהסס, כולם נכונים עד תום לתת כל אשר להם למען הורים וילדים חופשיים ומדינה ריבונית". 

אילן נפטר ביום ט´ באלול תשכ"ט, 23 באוגוסט 1969, בן 22 בנופלו.
נקבר בבית הקברות הצבאי בחיפה.
יהי זכרו ברוך.

לזיכרו של אילן וינד